Greenlee PRX-4/K01/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit, 4kV, Cord, 220V
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
General Information
Brand
Greenlee
Part Number
PRX-4/K01/220
Product Type
Proximity Voltage Detector
Application
Voltage Detection
Number of Pieces
2
What's Included
PRX-4 Detector, PRX-CORD Charging Cord
Packaging
Retail
Country of Origin
United States
UPC
California Residents
Physical Characteristics
Length
11"
Weight
2.27 kg
5.00 lb
Color
Red / Black
Material
ABS
Details
Size
Frequency Rating: 25Hz-400Hz
Voltage Rating: Two standard voltage ratings: 50VAC-4kVAC (LO), 4kVAC-500kVAC (HI)
Indication Type: Audible and visual alert
Operating Temperature Range: -20°F to +140°F (-29°C to +60°C)
Battery: Lithium-Ion
Charger: 220V
Features
HI/LO proximity voltage detector with two voltage ranges, 50V-4kV and above 4kV