AFX Lighting APF1214LAJUDES-LW Apex 14" Wide Commercial LED Flush Mount Ceiling Fixture with Fabric & Acrylic Shade
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
AFX Lighting APF1214LAJUDES-LW
APF1214LAJUDES-LW Product Description
FEATURES:
3in1 adjustable color temperature system allows you to choose between 3000K/3500K/4000K
Compatible with residential and commercial dimmers (not included)
Constructed from wood
Includes a fabric and acrylic shade
Integrated LED lighting
Dimmable via TRIAC/0-10V Dimmer (not included)
ETL rated for damp locations
Covered under a 5 year manufacturer warranty
Specifications:
Manufacturer: AFX Lighting
Manufacturer Part Number: APF1214LAJUDES-LW
UPC: 37949461425
Lumens: 1400 Lumens
Lumens Per Watt: 77.78
Wattage: 18 Watts
Input Voltage: 120V-277V
Dimmable: 0-10V
Color Temperature: 3000K, 3500K, 4000K
Color: White, Brown
Lamp / Base Type: Integrated LED
Rated Hours: 50,000 Hours
CRI: 90+
Special Features: CCT Selectable, High CRI 90+, Title 20 / 24 Compliant
Length: 14.25"
Height: 4.25"